Forum Free Run Staszowski (i nie tylko) Strona Główna


Free Run Staszowski (i nie tylko)
Free Run
Odpowiedz do tematu
Zbroja
tomekstrojny
Nabijacz postów


Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 71
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Staszów

Zbroja

------
Autor: Chris "Blane" Rowat , Tłumaczenie: Lordbarth
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
------


Termin "zbroja" w Parkour został nadany poziomowi ochrony przeciwko urazom oraz psychicznej odporności na przeciążenia, jakim poddawane jest ciało w tej dyscyplinie. Pomysł polega na postrzeganiu siebie jako wojownika, a dobry wojownik potrzebuje mocnej zbroi na wypadek porażki w bitwie. Oczywiście większość Traceurów nie trenuje z myślą o walce, ale chodzi mniej więcej o to samo. Potrzebujemy silnej i szczelnej zbroi, która będzie nas chronić. Tak jak u rycerzy w zamierzchłych czasach zbroja ta składa się z bardzo wielu elementów, i bardzo ważnym jest, aby spędzić odpowiednio dużo czasu nad każdą z tych części, by była wystarczająco silna i nie zawiodła nas, gdy będziemy jej potrzebowali. Lubię myśleć o tym w ten sposób, że istnieją 2 jej rodzaje; Zbroja Zewnętrzna i Wewnętrzna.

Opis Zbroi Wewnętrznej - najważniejszą częścią zbroi wojownika jest chroniący głowę hełm analogicznie najważniejszym elementem naszej zbroi jest głowa. Nasz umysł jest kluczem do całego Parkour i dopóki nie wypracujemy silnej psychiki to nigdy reszta naszej ochrony nie będzie wystarczająco dobra. To dotyczy również wszystkich naszych organów wewnętrznych (naszego serca, układu oddechowego itp.) jak i kości, które należy wzmacniać prawidłową dietą i rozwojowym treningiem.

Opis Zbroi Zewnętrznej - ta z kolei osłania większość ciała, w jej skład wchodzą: kark, barki, bicepsy, tricepsy, ścięgna w łokciach, nadgarstki, dłonie, palce, klatka, plecy, brzuch, biodra, uda, ścięgna udowe, ścięgna krzyżowe, łydki, golenie, kostki, ścięgna Achillesa, stopy. W skład zewnętrznej zbroi zaliczam również skórę. Istotnym jest doprowadzenie skóry do takiej sprężystości, aby była odporna na zadrapania, otarcia, odciski i brud. Wzmacnianie skóry na dłoniach jest szczególnie istotne, jako że z czasem stały się one u człowieka miękkie w związku z nieużywaniem ich tak jak robili to nasi przodkowie.
Budowanie Zbroi:

Zbroja Wewnętrzna:

* Umysł
Silny umysł ma kluczowe znaczenie w Parkour, i stanowi podstawę do całej reszty naszej zbroi. Zdolność do wykonania ruchu zależy od zdolności naszego mózgu do przekazania informacji naszemu ciału na temat tego, co chcemy zrobić i co możemy zrobić. Z tą pierwszą zdolnością (do tego, co chcemy zrobić) większość ludzi nie ma problemu, działamy w ten sposób codziennie, całkowicie o tym nie myśląc po prostu chcemy się poruszyć a umysł rozpoczyna reakcję łańcuchową, aby to wykonać. Drugiej zdolności (do tego, co możemy zrobić) musimy nauczyć się sami. Tylko z upływem czasu i wzrostem doświadczenia umysł nauczy się, do czego ciało jest zdolne, a wraz z ćwiczeniami pozwoli mu na wykonywanie tego bez zwątpienia i strachu. Naszą drogę z Parkour możemy porównać do psa na smyczy z czasem właściciel (mózg) zaczyna ufać psu (ciału) i daje mu coraz więcej luzu rozciągając smycz. Moim zdaniem najważniejszym naszym celem przy trenowaniu umysłu jest wyzwolenie naszego ciała i umożliwienie mu swobodnego poruszania bez tego zbędnego wpływu ze strony umysłu.

* Organy wewnętrzne i układ oddechowy
Bez sprawnie działającej i odpowiednio przystosowanej obrony wewnętrznej, nasza ochrona zewnętrzna zawsze będzie słaba. Aby zachować nasze serce i układy wewnętrzne w zdrowiu i sile, niezbędna jest zrównoważona dieta i nic ponad to. Decyzje, co do tego, co jeść wpływają bezpośrednio na twoje możliwości w czasie późniejszego treningu. Najlepsi Traceurzy traktują swoje ciało dokładnie tak jak sportowcy zaopatrując je w niezbędne paliwo, aby mogło funkcjonować na najwyższym poziomie.

* Kości
Wytrzymałość kości również w dużym stopniu zależy od diety. Wszyscy dobrze wiemy, że wapń jest doskonałym składnikiem zapewniającym silny szkielet. Znajdujemy go w mleku i nabiale. Pijcie wiec mleko z niską zawartością tłuszczu i to codziennie. Innym sposobem pomagającym w utrzymaniu silnych kości i zwiększeniu ich gęstości jest stopniowe zwiększanie nacisku. Rozpocznijcie od małych łatwych skoków i bardzo wolno w znacznych odstępach czasu zwiększajcie wysokość a tym samym siłę nacisku tak, aby kości przyzwyczajały się do radzenia sobie z dropami i przeciążeniami. Silne kości są ważne dla traceurów, którzy rozumieją, że różnica pomiędzy złamaniem kości a jej ściśnięciem zależy właśnie od jej siły.

Zbroja zewnętrzna

* Mięśnie
Nasze mięśnie pozwalają nam na poruszanie się z gracją, szybkością i siłą. Ich kondycja i rozwój jest kluczowy do podnoszenia poziomu naszego Parkour. W zależności od naszego specyficznego rodzaju aktywności ruchowej w Parkour używamy praktycznie wszystkich mięśni, i dlatego musimy wszystkie je wzmacniać i doprowadzić do wysokiego poziomu. Na szczęście nawet samo uprawianie Parkour i pokonywanie przeszkód buduje potrzebne do tego mięśnie, lecz Traceurzy chcący iść dalej i osiągać kresy swoich możliwości, muszą poświęcić dodatkowy czas i wysiłek na rozwijanie mięśni. Codzienne ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe powinny być częścią życia każdego Traceura, a przez rozwój fizyczny automatycznie ulepszanie techniki pójdzie o wiele szybciej. Należy pamiętać o tym, aby nie przetrenowywać mięśni, należyty odpoczynek (48 godzin pomiędzy ćwiczeniami tych samych partii) jest również niezbędny dla utrzymania mięśni w zdrowiu. Nauczenie się tej równowagi pomiędzy ćwiczeniami a odpoczynkiem jest czymś, na co potrzeba czasu i praktyki, lecz jej wypracowanie jest sprawą niezbędną.

* Stawy
Nasze stawy łączą różne części naszej zbroi są więc równie, jeżeli nie bardziej ważne niż jej reszta. Najważniejsze stawy, nad którymi trzeba pracować to: łokcie, nadgarstki, biodra, kolana i kostki. Niesamowicie dużo będzie od nich zależało w czasie treningu muszą być więc bardzo silne. Sekret wytrzymałych stawów leży ponownie w odpowiedniej diecie, stopniowo zwiększanym obciążeniu i czasie poświęconemu na rozwijanie ich zasięgu ruchowego. Dodatki takie jak tran, glukozamina (dostępna w każdej aptece) i tabletki z kompleksem witamin są również warte stosowania dla utrzymania stawów w dobrej kondycji, szczególnie w późniejszym wieku.

* Skóra
Prawdą jest że Parkour to ciężka dyscyplina, szczególnie dla naszych dłoni. W czasie pierwszych miesięcy treningu bardzo prawdopodobnym jest, że doznacie wielu skaleczeń, otarć i przecięć na dłoniach. Jest to normalne i możecie o to obwiniać jedynie swoich przodków. Z powodu zmian w życiu człowieka na przestrzeni wieków, typowy człowiek nie potrzebował już wspinać się na drzewa, rzucać oszczepem czy budować schronień własnymi rękami, dłonie więc stały się miękkie i słabe. Parkour to pobudka dla naszych rąk i zmusza je ponownie do tego, do czego dawniej były wykorzystywane. Jeżeli spojrzycie na dłonie małp to są one pokryte twardą skórą i w pełni przystosowane do bujania się na gałęziach i innych ważnych małpich prac. W porównaniu z nimi nasze dłonie są słabe, obecnie społeczeństwo wymaga od chłopaków i dziewczyn właśnie rąk delikatnych. Niestety chcąc trenować Parkour wybierasz drogę, z akceptacją której społeczeństwo ma problem i której generalnie się sprzeciwia. Najlepszą drogą do wzmocnienia rąk jest wspinanie się na drzewa i huśtanie się na gałęziach wokół pnia, ćwiczenie pokonywania przeszkód z wykorzystaniem rąk oraz chodzenie na czworaka. Potrzeba na to trochę czasu ale w końcu dłonie wzmocnią się i przyzwyczają do takiego ich wykorzystywania, łatwo rozpoznasz kiedy będą twardsze bo będziesz się kaleczył dużo rzadziej a po długim treningu na drzewach nie będą już obolałe i zrogowaciałe.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Zbroja
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu