Forum Free Run Staszowski (i nie tylko) Strona Główna


Free Run Staszowski (i nie tylko)
Free Run
Odpowiedz do tematu
Odżywianie stawów w stylu nowozelandzkim
tomekstrojny
Nabijacz postów


Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 71
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Staszów

Właściwe pożywienie

Każdy organ potrzebuje specjalnych środków odżywczych, pasujących jak cegiełki do jego „zadań” w ciele. Te składniki odżywcze ciało otrzymuje zazwyczaj z pożywieniem.

Poprzez właściwe odżywianie się możemy dostarczyć ciału składników odżywczych, ułatwiających normalne funkcjonowanie również pod obciążeniem. Dotyczy to szczególnie chrząstek międzykostnych i innej tkanki łącznej, poddawanych w dzisiejszych czasach dużemu obciążeniu.

I tu właśnie możemy się uczyć właściwego sposobu odżywiania od nowozelandzkich tubylców, Maorysów. Dzięki spożywaniu spacjalnego gatunku muszli (Perna canaliculus) utrzymują oni swe przeguby w zdrowiu.

Odżywianie stawów

W zdrowych chrząstkach międzykostnych i innych tkankach łącznych ma nieprzerwanie miejsce wymiana specjalnych substancji jak aminocukry (mucopolisaccharydy). Do problemów z przegubami może dojść również z powodu niewłaściwego odżywiania, nie dostarczającemu tkankom łącznym właściwego budulca potrzebnego do regeneracji.

Przy silnych obciążeniach (sport, praca zawodowa, jednostronne czynności, etc.) ale również przy zranieniach ciało potrzebuje znacznie więcej pewnych substancji odżywczych, aby odpowiednio zaopatrzć przeguby i stawy – aby je odżywić. Jeżeli zaopatrzenie nie nadąża za wzrastającym popytem, może to mieć dla przegubu lub chrząstki kręgosłupa bardzo poważne skutki. Tracą one elastyczność i stabilność. Dostarczanie pożywienie i zdolność odtruwania znacznie się zmniejszają.

W przypadku niewłaściwego odżywiania lub przy znacznych obciążeniach jest bardzo wskazane uzupełnienie pożywienia o pewne składniki odżywcze. Tu właśnie zdobywają olbrzymie znaczenie środki spożywcze bogate w aminocukry, pochodzące z odpowienich owoców morza jak muszle algi morskie lub słodkie ziemniaki.

Takie środki spożywcze zawierają wyjątkowe spektrum protein, aminokwasów, połączeń białkocukrowych, sachary-dopolimerów jak i wielokrotnie nienasyconych tłuszczów, naturalnie związanych minerałów i mikroelementów, które w swojej strukturze i jakości są niezwykle ważne dla zdrowej tkanki łącznej, do odbudowania chrząstek i właściwości smarujących płynów stawowych.

Aminocukry odgrywają zasadniczą i rozstrzygającą rolę dla stabilności przegubów i kręgosłupa oraz dla właściwości płynów smarujących stawów!

Podstawowym budulcem tkanki chrząstki oraz wszystkich substancji międzykomórkowych ciała są aminocukry (mucopolisacharydy). Są to molekuły białkowo-cukrowe ze specjalnymi właściwościami fizykalnochemicznymi.

Aminocukry, nazywane także glukozaminoglukanami (GAG), zapewniają amortyzowanie uderzeń i ciśnienia obciąże-niowego w chrząstkach stawowych i w dyskach kręgosłupa.

Oprócz tego aminocukry są odpowiedzialne za właściwości smarujące płynów stawowych, zapewniając w ten sposób swobodne poruszanie się oraz stabilność stawów i kręgosłupa. Ich zdolność absorbcji produktów odpadowych z wnętrza stawów i przekazywania ich, w drodze wymiany na substancje odżywcze, do obiegu krwi, powoduje, iż te białkowo-cukrowe molekuły stają się ważnym pośrednikiem dla przemiany materii i odżywiania tych tkanek łącznych.

Przykład Maorysów pokazuje, że poprzez wysokiej jakości i bogate w aminocukry pożywienie można znacznie poprawić odżywienie chrząstek stawowych i innych tkanek łącznych!

Wyniki różnych badań i długoletnie praktyczne doświadczenie pokazują, że poprzez zastosowanie wysokojakościowych, bogatych w aminocukry środków spożywczych można utrzymać równowagę krążenia pożywienia w chrząst-kach i tkance łącznej - i to nawet przy znacznych obciążeniach. W przypadku znacznych uszkodzeń, wynikających z braku odpowiedniego budulca, można osiągnąć widoczne odbudowanie obciążalności i ruchliwości.

Naturalne środki, takie jak małże nowozelandzkie, Maori’s, yucca czy pokrzywa mogą nam pomóc zachować lub odzyskać ruchliwośći zdrowie stawów.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Moja propozycja
sztuk1
Nabijacz postów


Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Staszów

Ja na stawy polecam galaretki i żelki typu gumisie


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Odżywianie stawów w stylu nowozelandzkim
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu